BASİAD 9.DÖNEM 7.VİZYON TOPLANTIMIZ 19 ARALIK 2011 TARİHİNDE 52 EVLER
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


BASİAD 9.DÖNEM 7.VİZYON TOPLANTIMIZ 19 ARALIK 2011 TARİHİNDE 52 EVLER

BASİAD 9.dönem 7. Vizyon toplantısı 52 Evler Et Lokantasında yapıldı. Vizyon toplantımızda onur üyemiz Yeminli Mali Müşavir ve Sorumlu Ortak Başdenetçi Sn.M.Ergun Yalvaç; “Şirket Ve Yöneticiler Açısından Türk Ticaret Kanunu Ve Denetim” konulu bir konferans verdi.
Bağımsız denetim hakkında da BASİAD üyelerini bilgilendiren Sn.Yalvaç, TOBB tarafından yapılan araştırmada, yeni Türk Ticaret Kanununun neler getirdiğinin %85 lik bir kesim tarafından bilinmediğinin ortaya çıktığını ifade etti.
BASİAD yönetiminin bu toplantı ile bu konuda dernek üyelerini bilgilendirmesinin fevkalade yerinde bulduğunu söyleyen Sn.Yalvaç, işadamları için detayların önemli olmadığını, ana fikrin önemli olduğunu söyledi. Sn.Yalvaç yeni Türk Ticaret Kanunun uygulamaya girmesi ile birlikte hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtti.

Konferansın ardından BASİAD; yılın en yüksek kurumlar ve gelir vergisi rekortmeni üyelerine kalem takımı hediye ederek kutladı. Rekortmenler; Sn.Ferudun Çelik’e hediyesini Sn.Hazım Köse, Sn.Hüseyin Bekki’ye hediyesini Sn.Türker Dadak, ve Sn.Adnan Çelebi’ye hediyesini Sn.Hüseyin Finiş takdim etti. BASİAD Başkanı İsa Tamer Çelik de günün anısına Sn.Ergun Yalvaç’a kalem takımı takdim ederek teşekkürlerini sundu.

BASİAD 9.Dönem 7.Vizyon Toplantımızda, Yeminli Mali Müşavir ve Sorumlu Ortak Başdenetçi Sn.M.Ergun Yalvaç`ın sunumunun ardından yemeğe geçildi. Yemeğin ardından bir konuşma yapan BASİAD Başkanı Sn.İsa Tamer Çelik şunları söyledi: "Bağımsız ve gönüllü bir iş dünyası topluluğu olan derneğimize kattığınız değerden dolayı yönetim kurulum adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 2011 de yaşadığımız genel seçimden sonra halkımız siyasi istikrarın sürmesi adına tekrar Adalet ve Kalkınma Partisine %50 oy vererek yeniden iktidar yaptı. Siyasi istikrarın devamı ülke ekonomisinin istikrarının devam etmesini ve çok dalgalanmamasını sağladı. Ancak bu günlerde Avrupa’dan gelen kötü sinyaller; Türkiye ekonomisini de tehdit eder duruma sokarak, özellikle cari açığımızın giderek artmasından dolayı, tedbirler almamız gerektiğinin önemini açıkça meydana çıkardı.Cari açığı önlemek için bizce alınması gereken en mühim tedbir ithalata dayalı değil de üretime dayalı sanayimizin geliştirilmesidir. Bunun için biran önce teknolojik alt yapımıza ve ARGE’ye önem vererek katma değeri yüksek ithal ara mallarının önüne geçmemiz gerekmektedir. Değerli arkadaşlar; biraz da derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum.

Birlikte hareket etme kabiliyetini yakalama adına kurduğumuz BASİAD AŞ’nin ilk işi olan KARESİ AVM’nin inşaatı sona yaklaşmaktadır. Basında çıkan haberler ve çeşitli toplantılarda dile getirilen hem il genelinde hem merkezde yeni iş imkânlarının açılacağına dair bilgilerden yola çıkarak 2012 yılında da BASİAD inşaat olarak daha büyük projelere imza atarak anonim şirketimiz bölgemiz ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya devam edecektir.

Yine BASİAD misyonunda önemli bir yere sahip olan basın-yayın ve matbaacılık konusunda bir adım atarak Haziran ayında sizleri de bildirdiğimiz gibi Av. Alp Kaan önderliğinde Balıkesir SES Gazetecilik, Matbaacılık, Yayıncılık, Reklâmcılık, Radyo ve Televizyon Limitet Şirketimizi kurarak 51 yıllık geçmişi olan Balıkesir Express gazetesini de bünyesine kattık. 2012 Ocak ayından itibaren şirketimizin bünyesinde yayın hayatına başlayacak gazetemizin siz değerli üyelerimizin katılımları ile daha da büyüyeceğine ve iş dünyasının sesini daha gür duyurabileceğimize inanmaktayız. Biz yönetim kurulu olarak her toplantıda nasıl birlikte hareket edebileceğimizi tartışıyoruz. Sizinde bildiğiniz gibi ilk olarak akaryakıt giderlerini en aza indirmek için BP Bursa Bölge Müdürlüğü ile anlaşma yaptık. İkincisi ise indirimli elektrik temini. İndirimli elektrik temini ile ilgili çeşitli firmalardan aldığımız teklifler yönetim kurulumuz tarafından incelenmiş ve en avantajlı teklifi sunan Uludağ Elektrik ile anlaşma sağlanmıştır. Ancak bu anlaşmalara katılımlarınız arttıkça ıskonto oranlarımız artmaktadır. Fakat derneğimize geri dönüşler çok az olduğu için bizlerde ıskonto oranlarımızı doğal olarak yükseltemiyoruz. Sizlerden ricam şirketlerinize gelen faks ve maillerimizi incelettirerek geri dönüşleri olumlu veya olumsuz mutlaka sağlamanızdır. Geçen hafta Cuma günü yönetim kurulu üyemiz Mustafa ERCAN ile; İstanbul Maden ve Metal İhracatçılar Birliği başkan yardımcısı Sn. Çetin TECDELİOĞLU nezdinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan vekili Sn. Mustafa ÇIKRIKÇIOĞLU ve Makine ve Aksamları Başkanı Sn. Adnan DALGAKIRAN ile görüşmelerimiz sonucunda Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni Balıkesirimiz de ağırlamak için çalışmalarımızı başlattık. Ayrıca önümüzdeki günlerde devlet destekleri ile ilgili seminerler düzenleyerek, ilimizin bu desteklerden faydalanma yüzdesini arttırmayı hedeflemekteyiz. Çünkü TİM den aldığımız bilgiler doğrultusunda Balıkesir’imizin bu hibelerden faydalanma oranının %5 in altında kaldığını gördük. Yurtdışı ticari faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik iş gezilerimiz kapsamında Nisan ayında Çin Halk Cumhuriyetine yaptığımız geziden sonra 2012 gezi programı ile ilgilide komisyon başkanımız Cengiz ULUS çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu arada Genişleme Komisyonu başkanımız Ahmet İŞLEK’in çalışmaları sonucunda derneğimiz bünyesine İbrahim Mutlu, Mehmet Yumuk ve Mustafa Şendil katılmıştır. Geleneksel plaket törenini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimizi bildirerek kendilerine hoş geldiniz diyorum.

Daha güzel günlere hep birlikte ulaşma adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.
Resim Galerisi