Enflasyon haziranda yüzde 78,6 ya çıktı
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Enflasyon haziranda yüzde 78,6 ya çıktı

TÜİK, haziran enflasyonunu açıkladı. Tüketici fiyatları aylık yüzde 4,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 78,62'ya çıktı. Enflasyona en fazla katkı kamunun ayarladığı fiyatlardan geldi. Elektrik, doğalgaz ve içki ile sigaradaki vergi artışlarının yanı sıra çay, şeker ve sütteki zamlar haziran enflasyonunu belirledi. Enflasyon yükselişini sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine 

Enflasyon haziranda yüzde 78,6'ya çıktı

Pazartesi, 04 Temmuz 2022

TÜİK, haziran enflasyonunu açıkladı. Tüketici fiyatları aylık yüzde 4,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 78,62'ya çıktı. Enflasyona en fazla katkı kamunun ayarladığı fiyatlardan geldi. Elektrik, doğalgaz ve içki ile sigaradaki vergi artışlarının yanı sıra çay, şeker ve sütteki zamlar haziran enflasyonunu belirledi.

Enflasyon yükselişini sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre TÜFE aylık bazda, yüzde 5,4 olan beklentinin hafif altında yüzde 4,95 artarken, yıllık yüzde 78,62’ye yükseldi. 24 yılın zirvesindeki tüketici enflasyonuna haziranda en büyük katkı ay boyunca süren kamu zamlarından geldi.

Elektrik ve doğalgaz zamları ile içki ve sigaradaki vergi artışları aylık enflasyonun yüzde 30’unu oluştururken gıdada çay, şeker ve sütteki yükselişler etkili oldu.

Küresel çapta yüksek giden petrol fiyatlarının etkisiyle içeride artan benzin ve motorin zamları da enflasyonu artırdı. Yurtiçi üretici enflasyonu ise yüzde 138,31’e çıktı. Analistler her veri sonrası tüketici enflasyonunda zirvenin ne zaman görüleceği konusunda tartışmayı sürdürürken döviz kurlarındaki yükselişin de bu beklentide etkili olduğunu belirtti. Ayrıca analistler sadece maliyet enflasyonu değil talep enflasyonunun da oldukça yüksek olduğuna işaret etti.

Bu arada Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden B yüzde 61.63'ten Haziran'da yüzde 64.42'e, C endeksi ise yüzde 56.04'ten yüzde 57.26'ya yükseldi.

Gıdadan 0.57 puan katkı

TÜİK verilerine göre gıdada aylık enflasyon yüzde 2,09 arttı ve bunun manşet tüketici enflasyonuna katkısı 0.57 puan oldu. TÜİK artık madde fiyatlarını açıklamadığı için hangi maddelerin bu artışta daha etkili olduğu görülemiyor. Ancak ürün grupları bazında değişim yayınlanıyor. Buna göre haziranda sebze fiyatları yüzde 24,85 düşerken taze meyveler yüzde 2,85, yumurta fiyatları yüzde 3,02 fiyat düşüşü yaşadı. Ancak buna rağmen işlenmiş gıdada yükseliş sürüyor ve aylık artış yüzde 7,53 oldu. Çay fiyatlarına yüzde 19,49, taze sütte yüzde 15,22, tereyağında yüzde 13,13, peynirde yüzde 12,41 ve meyve sularında yüzde 13,13 oranında zamlar yaşandı. Bunlar da gıda grubunda aylık enflasyonu yükseltti.

İçki ve sigaradaki vergi ayarlamaları yansıdı

Alkollü içecekler ve tütün grubunda ise yapılan vergi ayarlamasıyla aylık artış yüzde 2,61 oldu ve manşet tüketici enflasyonuna katkısı 0.12 puan oldu. 

Konut grubunda aylık yüzde 8,34’lük artışla manşet enflasyona katkısı 1.17 puan oldu. Haziran başında konutlarda elektrik fiyatları yüzde 15 artırılmış doğalgaz zammı ise yüzde 30 olarak uygulanmaya başlamıştı. Bu iki zam ile kiralardaki artışla konut grubunda aylık enflasyon yükseldi. Kiralarda ise haziran ayında artış yüzde 3,11 olarak belirlendi.

Ev eşyası grubunda ise dövizdeki oynaklık etkili oluyor. Bu grup ithal ürünlerin ve üretim için yapılan ithalatın etkisiyle kurlara daha duyarlılık gösterirken haziranda aylık artış yüzde 3,96 oldu ve manşet enflasyona katkı 0.35 puan olarak hesaplandı. Sağlıkta yüzde 1,97’lik artış 0.06 puanlık bir artış yarattı.

En yüksek artış ulaştırmada

Küresel piyasalarda Rusya Ukrayna savaşının ve üretim yetersizliği petrol fiyatlarının dalgalı seyretmesine neden oluyor. Haziranda da bu petrol fiyatlarındaki artış içeride benzin ve motorin fiyatlarını yükseltti. Bunun yanı sıra yine kurların etkisiyle otomobil fiyatları da zamlanırken yaz aylarının başlamasıyla artan talep ve yükselen maliyetler otobüs ve tren biletlerinin de artmasına yol açtı. Tüm bunlarla ulaştırma grubunda aylık enflasyon yüzde 10,59 arttı ve 1.88 puan ile haziranda enflasyonu en çok olumsuz etkileyen grup oldu. Temmuzda ise yine küresel piyasaların ve kurdaki hareketlerin bu grupta enflasyonu etkilemeye devam edecek.

Haberleşme grubunda yüzde 3,64’lük artışın enflasyona etkisi 0.11 puan, eğlence ve kültürdü yüzde 2,02’lik artışın 0.06 puan, lokanta ve otellerde yeni sezonun etkisiyle yüzde 5,42’lik artışla manşet enflasyona 0.39’luk olumsuz katkı geldi. Çeşitli mal ve hizmetlerde ise yüzde 4,42’lik artışın 0.20 puanlık artırıcı etkisi yaşandı.

 

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/enflasyon-haziranda-yuzde-786ya-cikti-haberi-662776