12 Maddelik Mini Ekonomi Torbası TBMM ye Sunuldu
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


12 Maddelik Mini Ekonomi Torbası TBMM ye Sunuldu

AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM’ye verilen 12 maddelik kanun teklifi ile finansmanı yurt dışından sağlanan Yap İşlet Devret (YİD) projelerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilave teminat verilmesi ile TCDD’nin finansman açığının Hazine tarafından üstlenilmesi öngörülüyor. Yürütme ve yürürlük maddesi dahil toplam 12 maddeden oluşan teklifin 2’nci maddesi ile YİD projelerine ilişkin düzenleme yapılıyor. İhalesi 15 Mart 2020’den sonra yapılmış 

12 Maddelik Mini Ekonomi Torbası TBMM’ye Sunuldu

Salı, 02 Mart 2021

AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM’ye verilen 12 maddelik kanun teklifi ile finansmanı yurt dışından sağlanan Yap İşlet Devret (YİD) projelerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilave teminat verilmesi ile TCDD’nin finansman açığının Hazine tarafından üstlenilmesi öngörülüyor.

Yürütme ve yürürlük maddesi dahil toplam 12 maddeden oluşan teklifin 2’nci maddesi ile YİD projelerine ilişkin düzenleme yapılıyor.

İhalesi 15 Mart 2020’den sonra yapılmış fakat sözleşmesi henüz imzalanmamış,  finansmanı yurt dışından sağlanan Yap İşlet Devret projeleri kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı kamu idareleri tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına Bakanlık da taraf olabilecek. Bakanlık bu kapsamda söz konusu anlaşmalara yabancı kreditörler tarafından sağlanacak finansmana ilave teminat verebilecek.

Maddenin gerekçesinde, COVID-19 sebebiyle ihalesi yapılan fakat henüz sözleşmesi imzalanmamış Yap-İşlet-Devret projelerinin finansman temininde güçlükler yaşandığına vurgu yapıldı. Ayrıca,  içinde bulunulan mücbir sebep dolayısıyla yabancı kreditörlerin bu konuda tereddüt içinde olduğuna dikkat çekildi.

Bakanlığın vereceği teminat, 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda yer alan sınırlamalara tabi olmayacak. 4749 sayılı kanun 5’inci maddesi, mali yıl içinde net borç  kullanımını, bütçe başlangıç ödeneği ile tahmin edilen gelir arasındaki fark miktarıyla sınırlıyor.

Kaynak: Canan Sakarya https://www.dunya.com