Bu Teşvikler 2018 de Yok
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Bu Teşvikler 2018 de Yok

100 liralık asgari ücret desteği, ilave çalışan için ödenen 773 liralık prim ve vergi teşviki, sosyal güvenlik primi ertelemesi gibi 2017’de hem işverene hem de çalışana getirilen destekler yıl sonunda bitiyor. Şimdiye kadar 2018’de devam edeceğine yönelik açıklama yapılmadı. SON günlerde çalışanından işverenine herkesten aynı soruyu duyuyorum, ‘2017’deki destekler, 2018’de de devam edecek mi?’. Haksız da değiller. Şu sıralar işverenler, 2018 

Bu Teşvikler 2018’de Yok

Cuma, 15 Aralık 2017

100 liralık asgari ücret desteği, ilave çalışan için ödenen 773 liralık prim ve vergi teşviki, sosyal güvenlik primi ertelemesi gibi 2017’de hem işverene hem de çalışana getirilen destekler yıl sonunda bitiyor. Şimdiye kadar 2018’de devam edeceğine yönelik açıklama yapılmadı.

SON günlerde çalışanından işverenine herkesten aynı soruyu duyuyorum, ‘2017’deki destekler, 2018’de de devam edecek mi?’. Haksız da değiller. Şu sıralar işverenler, 2018 bütçelerini yapıyor, çalışanlar, özellikle bu yıl istihdam teşvikinden yararlanarak işe girenler, önlerini görmek istiyor.

Açıkça söyleyeyim 2017, teşvik ve desteklerin bol olduğu bir yıldı. 2016’da başlayan asgari ücret teşviki; hem kayıtlı istihdamın hem de ağırlıklı asgari ücretli çalıştıran KOBİ’lerin desteklenmesi için 2017’de de devam etti ve asgari ücretli çalıştıran işverenlere 100 liralık teşvik sağlandı. Bu sayede işverenler, her bir çalışan için günlük 3.33 lira, aylık da 99.90 lira Hazine desteğinden yararlandı. İşte bu destek, 2017’nin sonunda bitiyor.

YIL SONUNDA BİTİYOR

Yine bu yılın başında, özel sektör işverenlerin, mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için sigorta ve vergi yüklerini devlet üstlendi ve ilave istihdam ettikleri çalışan için 773 lira (666 lirası SGK primi, 106 lirası vergi) tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılandı. Bu sayede de iş arayanlar, İŞKUR kaydı olmak ve son 3 ay işsiz olmak kaydıyla bu destekten yararlanıp, işe girdi. Bu destek de 2017’nin sonunda bitiyor. 2017’nin başında bir düzenleme daha yapıldı ve yılın ilk 3 ayındaki prim ödemeleri yılın son 3 ayına ertelendi. Bu uygulama da sene sonunda kalkıyor.

İş Başı Eğitim Programını bitiren 18-29 yaş arası kişileri işe alan işverenlere de teşvik getirildi. İşverenler eğer imalat sanayinden faaliyet gösteriyorlarsa 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorlarsa 30 ay; işe aldıkları kişilerin primlerinin işveren hissesine ait tutarları işsizlik sigortası fonundan karşılandı. Buna da İş Başı Eğitim Teşviki adı verildi. İşte, bu teşvik de bu yılın sonunda bitiyor.

HERKES TEDİRGİN

Teşvikler meyvesini verdi ve bu yıl 1,5 milyona yakın kişiye iş imkanı yaratıldı. Hükümet aksi yönde bir karar açıklamazsa, yeni yılda bu destekler olmayacak ki, 2018 bütçesi de bunu gösteriyor. Peki, olmamasının ne mahsuru var? Tek tek sıralayayım. 100 liralık asgari ücret desteği olmazsa çalışanın, işverene maliyeti artacak. Üzerine bir de asgari ücretteki yeni artışı da eklediğinizde işveren açısından ciddi bir maliyet getirecek. İkincisi, ilave istihdam desteği olmazsa işverenlerin yeni istihdam yaratma iştahı olmayacak. Sonuçta, işgücü piyasası daralacak ve teşvikler sayesinde işe alınanlar belki de işini kaybedecek. Evet, 2018, zor bir yıl ve 2017’deki desteklerin tamamının verilmesi imkansız gözükse de, hiç olmazsa asgari ücret teşvikinin bir şekilde devam etmesi gerekiyor ki, istihdamda sorun yaşanmasın.

2017 SONUNDA BİTECEK DESTEKLER

- Asgari ücretli çalıştıran işverenlere 100 liralık Hazine teşviki 2018’de devam etmeyecek.

- Özel sektör işverenlerinin ilave aldıkları her bir çalışan için 773 liralık destek yıl sonunda bitiyor.

- 2017’nin ilk 3 ayındaki sosyal güvenlik prim ödemelerinin yılın son 3 ayına ertelenmesi de 2018’de olmayacak.

- İşverenlerin yararlandığı İş Başı Eğitim Teşviki de 2017 sonunda kalkıyor. Kaynak: Noyan Doğan - http://www.hurriyet.com.tr