Uzmanlardan Döviz Uyarısı
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Uzmanlardan Döviz Uyarısı

Uzmanlar döviz ve altındaki yükselişin spekülatif olduğunu belirterek, “Dolduruşa gelip yüksek fiyattan döviz yatırımı yapılmamalı. Vize krizi bittiğinde dolar yeniden 3.50’yi test eder. Altın için bir süre beklenebilir” diyor. ABD'nin neden olduğu vize krizinin ardından döviz ve altın fiyatlarında bir anda yaşanan artışlar ile borsada ilk gün gerçekleşen kayıplar özellikle küçük yatırımcının aklını karıştırdı. Uzmanlar döviz ve altındaki artışın spekülatif olduğunu 

Uzmanlardan Döviz Uyarısı

Pazartesi, 16 Ekim 2017

Uzmanlar döviz ve altındaki yükselişin spekülatif olduğunu belirterek, “Dolduruşa gelip yüksek fiyattan döviz yatırımı yapılmamalı. Vize krizi bittiğinde dolar yeniden 3.50’yi test eder. Altın için bir süre beklenebilir” diyor

ABD'nin neden olduğu vize krizinin ardından döviz ve altın fiyatlarında bir anda yaşanan artışlar ile borsada ilk gün gerçekleşen kayıplar özellikle küçük yatırımcının aklını karıştırdı. Uzmanlar döviz ve altındaki artışın spekülatif olduğunu vurgularken, yatırımcıları "doların çok daha fazla yükseleceği yönündeki dolduruşlara gelerek yüksek fiyattan yatırım yapmamaları konusunda" uyardılar. Bu dalgalanmanın fırsata çevrilebileceğini ifade eden ekonomistler, düşen hisse senetlerinin ve şu anda belirli bir oranda seyreden banka mevduatının yatırım için önemli bir fırsat olduğunu vurguladılar.

ALTINDA BANKA DÖNEMİ

Şu anda altının tavan fiyattan işlem gördüğünü kaydeden uzmanlar, altın için biraz beklemenin uygun olacağını belirttiler. Altında en önemli nokta fiyatlar tavan yaptığında hemen kar satışlarına başlamak, kar satışlarının başlaması ile yaşanan hızlı düşüşleri alım için fırsata çevirebilmektir. Kiralık kasa fiyatlarının yükselmesi ve evde yastık altı altın yatırımı yapmanın taşıdığı riskler bankada altın hesabı açmayı zorunlu hale getiriyor.
Dolar ya da euro yatırımının uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini kaydeden ekonomistler, vize krizi nedeniyle dövizde bir süre beklenebileceği görüşünde birleştiler.
Piyasada doların 4 liraları aşacağı konusunda yanlış bir algı oluşturulmak istendiğini vurgulayan piyasa analistleri, vize krizinin bitmesinin ardından doların yeniden 3.50 TL'yi test edebileceğine dikkat çektiler.

BORSADA DÜŞÜŞ FIRSATI

Ekonomide 2017 yılındaki iyileşmeye paralel olarak Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri en fazla getiri sağlayan yatırım aracı oldu. 110 bin puan barajını aşarak tarihi bir rekora imza atan Borsa İstanbul yine en gözde yatırım aracı. Uzmanlar piyasaları ve hisseleri yakından takip edebilenlere borsada yatırım yapmalarını öneriyor.
Hisse senedini alıp bir kenara çekilmek yatırımcıya bazen kaybettirebilir.
Uzmanlar yeterli bilgiye sahip olmayanların borsa konusunda temkinli hareket etmelerini ya da bir uzmandan destek almaları gerektiğini dile getiriyor.

KURLAR VİZE KRİZİ ÖNCESİNE DÖNÜYOR

Başdanışmanı Cemil Ertem, Dolar/TL'de düşüşün sürebileceğini belirtti. Ertem "KGF geri dönüşleri başladı, Ocak-Eylül'de 13 milyar TL'lik geri dönüş oldu, Aralık sonunda geri dönüşün 25 milyar TL'yi bulması bekleniyor. Bu 13 milyar TL içinde geri dönmeyen tutar sadece 90 milyon TL, bu da binde 7'lik bir orana denk geliyor. Bankacılık sektöründeki geri dönmeyen kredi oranına bakıldığında çok çok düşük bir oran, bu şekilde de sürmesi bekleniyor. KGF'nin kredi genişlemesini kontrol etmesi çok önemli" dedi.

KGF'nin devam etmesini beklediğini ifade eden Ertem şunları söyledi:

"Buna ekonomi yönetimi karar verecek. Benim görüşüm bu yönde devam etmesi ve geri dönüşlerin kullandırılması yönünde. Uygulama kurumsallaştırılmalı. Şu anki durum stabil, vize krizine, dışarıdaki operasyona rağmen; TCMB'nin izlediği sıkı duruşu yeterli görüyorum, bu şekilde devam edeceği konusunda yaygın kanı var. TCMB'nin attığı önemli adımlar var, İran ile swap anlaşması gibi bölgesel paralarla ticaret gibi adımlar önemli. Önümüzdeki dönem bu bağlamda ihracatın da yukarı çekileceği bir dönem olacak." Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr