BES ten Kaçışa Çare Aranıyor
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


BES ten Kaçışa Çare Aranıyor

Bildiğiniz gibi BES, 01.01.2017 tarihinden itibaren ismi önce “zorunlu” diye lanse edilip daha sonra “otomatik katılım” olarak değiştirilerek BES başlamıştır. 31.08.2017 tarihi itibari ile toplamda 6.3 milyon kişi otomatik (zorunlu) olarak kapsama girmiş olup bunların yaklaşık 4 milyonu kapsamdan çıkmış bulunmaktadır. 6.3 milyon çalışanın otomatik (zorunlu) dâhil olduğu BES’te 2.5 

BES’ten Kaçışa Çare Aranıyor

Çarşamba, 20 Eylül 2017

Bildiğiniz gibi BES, 01.01.2017 tarihinden itibaren ismi önce “zorunlu” diye lanse edilip daha sonra “otomatik katılım” olarak değiştirilerek BES başlamıştır. 31.08.2017 tarihi itibari ile toplamda 6.3 milyon kişi otomatik (zorunlu) olarak kapsama girmiş olup bunların yaklaşık 4 milyonu kapsamdan çıkmış bulunmaktadır.

6.3 milyon çalışanın otomatik (zorunlu) dâhil olduğu BES’te 2.5 milyon kişi kalmış durumda. Otomatik BES’ten çıkış oranı ortalama yüzde 60’ları geçmek üzere, özel sektörde sistemden çıkış oranı yüzde 62, kamuda ise yüzde 49 oranlarını çoktan yakalamış durumunda.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, bu kaçışların minimuma düşürülmesi için bazı tedbirler ve düzenlemeler yapacaklarını belirtip yakın dönemde değişiklik sinyalleri vermiştir. Özellikle düşünülenler, BES’ten çıkışın 6 ay gibi bir tarihe yayılarak biriken paranın çokluğunu gören vatandaşın sistemden çıkışından vazgeçilmesi ek olarak ta şuan %25 olan devlet desteğinin de arttırılması gibi çözüm önerileri düşünülmektedir.

BES’in başarısız olacağını daha ilk gündeme geldiğinde “BES başlamadan pes edilmeli” adlı yazımla belirtmiştik. O günkü öngörümüzde yanılmadığımız anlaşılmıştır. Zaten evlerine bir parça fazla ekmek getirmenin derdinde olan işçilerimiz bu ay başlayacak vergi dilim değişikliklerinden dolayı maaşları düşmeye başlayacak olup birde bu şekilde bir kesinti ile yılda yaklaşık 600–700 TL gibi daha az bir para almak istememelerinden dolayı ayrıca geçmiş dönemlerde yine devlet garantisinde kesilen KEY’lerden dolayı o zamanın çalışanları şimdinin emeklileri şimdiki çalışan çocuklarını uyararak besten çıkışları hızlandırıyor. Bence burada asıl sorunların başında bes şirketlerinin dönemsel olarak kötü yönetilmiş olmasından fonların getirisinin beklenen düzeyde olmamasındandır. Ayrıca faiz olgusuna bulaşılmak istenmemsidir, her ne kadar faize önlem adına çeşitli bes şirketleri farklı değerlendirmeler sunsa da bunlar yetersiz kaldığından besten çıkışlar tahminlerimize göre artar. 

Kaynak: Mustafa İşçan - http://www.milligazete.com.tr