Engelli Çalıştırana Ücret Desteği
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Engelli Çalıştırana Ücret Desteği

Ülkemizde korumalı işyerlerine ilişkin mevzuat 2013 yılından beri yürürlükte. Bu yıldan günümüze kadar da korumalı işyerleri ile ilgili farklı teşvik uygulamaları gündeme geliyor. Ve nihayet iki gün önce Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle korumalı işyerlerine engelli ücreti desteğinin ayrıntıları açıklandı. Peki nedir bu korumalı işyeri? Nasıl kuruluyor? Ücret desteğinin 

Engelli Çalıştırana Ücret Desteği

Pazartesi, 02 Mayıs 2016

Eğer işyerinizde belli sayıda engelli işçi çalıştırıyorsanız ve korumalı işyeri belgesi almışsanız işçi başına yaklaşık 700 TL ücret desteği almanız mümkün…

Ülkemizde korumalı işyerlerine ilişkin mevzuat 2013 yılından beri yürürlükte. Bu yıldan günümüze kadar da korumalı işyerleri ile ilgili farklı teşvik uygulamaları gündeme geliyor. Ve nihayet iki gün önce Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle korumalı işyerlerine engelli ücreti desteğinin ayrıntıları açıklandı. Peki nedir bu korumalı işyeri? Nasıl kuruluyor? Ücret desteğinin şartları ve miktarı ne?

Korumalı işyeri ne demek?

Korumalı işyeri, işgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel veya ruhsal engelli bireylere istihdam oluşturmak amacıyla devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen ve çalışma ortamı özel olarak düzenlenen işyerini ifade ediyor. Yani bir bakıma özellikle engelli istihdamı ile faaliyetini devam ettirme amacı güden işyerleri korumalı işyeri sayılıyor.

En az 8 engelli çalışmalı

Korumalı işyeri sayılmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor.
En az sekiz engelli işçinin çalıştığı işyerinin işvereni, korumalı işyeri statüsünün kazanılması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalı.
Ayrıca korumalı işyerlerinde çalışacak engelli bireylerin sayısının toplam işçi sayısına oranı %75’ten az olamıyor. Örneğin, 12 işçisi bulunan bir işyerinin korumalı işyeri sayılması için en az 9 işçisinin engelli olması gerekiyor.
Korumalı işyerinde; işyeri yöneticisi ile mesleki ve teknik eğitim alanında yükseköğrenim görmüş veya usta öğreticilik yeterliliğini haiz eğitici personel istihdamı da zorunlu.

İşçi %40 engelli olmalı

Bir işçinin korumalı işyerinde engelli statüsünde istihdam edilebilmesinin bazı şartları var:
1- İşçi en az % 40 oranında zihinsel veya ruhsal engelli olmalı
2- Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı olmalı
3- 15 yaşını bitirmiş olmalı.
Söz konusu engelli işçilerin bireysel olarak veya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile işyerlerine başvurmaları gerekli. İşyeri, işe aldığı engelli işçiyi en geç bir ay içinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bildirmekle yükümlü.

İşçi başına 700 TL’ye kadar destek alabilirsiniz

Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engelli işçilerin ücretlerinin bir kısmını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı karşılayacak. Öncelikle korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için 2022 sayılı Kanun’a göre ödenen bakıma muhtaç engelli maaşı kadar tutar Bakanlık tarafından işverene ödeniyor. Bu tutar şu anda yaklaşık 490 TL’ye karşılık geliyor.
Eğer korumalı işyeri Bakanlar Kurulu tarafından tespit edilen kalkınmada öncelikli illerden birisinde bulunuyorsa bu tutar %20 artıyor ve yaklaşık 588 TL oluyor.
Bunun yanında %75’lik engelli işçi sayısının üstüne çıkılırsa fazladan çalıştırılan her engelli işçi için ekstra %20 artış daha oluyor ve yaklaşık 700 TL ücret desteği alınabiliyor.
Söz konusu destekten yararlanabilmek için önemli bir şart var. O da ücretlerin işveren tarafından zamanında ve eksiksiz ödenmesi…

Destek için gerekli belgeler

Engelli istihdamı halinde ücret desteğinden faydalanmak için korumalı işyeri işvereninin bazı belgelerle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor. Bu belgeler şöyle:
Sosyal güvenlik prim borcu olmadığına ilişkin belge
Vergi borcu olmadığına dair belge
İşverenlerin çalıştırdıkları engellilerin ücretlerini tam ve zamanında ödediklerini kanıtlayıcı belge
Korumalı işyeri formu

Kaynak: http://www.meydangazetesi.com.tr/engelli-calistiran-isyerine-ucret-destegi-makale,3264.html