İşyerinde Sigara İçen Çalışan
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


İşyerinde Sigara İçen Çalışan

İŞVERENİN işyerinde yönetim hakkı kapsamında alabileceği çeşitli önlemler söz konusudur. Örneğin işveren işyerinde işçilerin sigara içmelerini yasaklayabilir. Ancak bunun için bazı şartların varlığı gereklidir. İşveren bu şartlara uymadan işyerinde sigara içmeyi yasaklayamaz. İlk olarak işverenin işyerinde işçilerin sigara içmesini yasaklayabilmesi için bu durumun

İşyerinde Sigara İçen Çalışan

Salı, 15 Eylül 2015

Bir işyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçinin yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içtiği tespit edilmişse, tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Yargıtay bu konuda çoğu kez işçileri haksız bulmuştur.

İŞVERENİN işyerinde yönetim hakkı kapsamında alabileceği çeşitli önlemler söz konusudur. Örneğin işveren işyerinde işçilerin sigara içmelerini yasaklayabilir. Ancak bunun için bazı şartların varlığı gereklidir. İşveren bu şartlara uymadan işyerinde sigara içmeyi yasaklayamaz. İlk olarak işverenin işyerinde işçilerin sigara içmesini yasaklayabilmesi için bu durumun sözleşmede belirtilmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinde, personel ve disiplin yönetmeliğinde bu yönde bir hüküm bulunmuyorsa işveren bu yasağı uygulayamaz. İşyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçi yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içmişse tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Yargıtay bu konuda çoğu kez işçileri haksız bulmuştur.  

YANGIN riski olabilir
İşverenin işyerinde sigara içilmesini yasaklayabilmesinin arkasında bir neden olması gerekir. Eğer işyerinde yangın tehlikesi söz konusu ise, işyerinde gerçekleştirilen faaliyet ve üretim tekniği yangın riskini artırıyorsa bu durumda işveren sigara içilmesini yasaklayabilir. 

ALAN OLUŞTURULMALI
İşyerinde yangın riskine karşılık sigara içilmesi yasaklanmış ve bu yasağa rağmen işçinin sigara içtiği tespit edilmişse işçi tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. İşveren direkt olarak Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'a dayanarak da işyerinde sigara yasağı uygulayabilir. Bu durumda kanunun öngördüğü şekillerde kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanabilir. İşveren bu şekilde sigara yasağı uyguluyorsa işyerinde sigara içilebilecek uygun bir ortam da oluşturmak durumundadır. 

Yasaklara dikkat
Kanunun öngördüğü yasaklara uygun şekilde sigara içilebilecek bir alan oluşturan işveren, bu alan dışında sigara içen işçinin iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshetme hakkına sahiptir.

Ücreti de kesilebilir
İŞVEREN işyerinde sigara içmeyi yasaklamakla birlikte sigara içen işçiye ücret kesme cezası da uygulayabilir. Ancak ücret kesme cezası bir ayda iki günün üzerinde olamaz. İşveren kestiği paraları, işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hesabına yatırmalıdır. 

Ofiste verimlilik düşüyorsa...
İşveren işyerinde verimin düşmesini engellemek için de sigara içilmesini yasaklayabilir. İşyerinde gerçekleştirilen faaliyetin kısa duraklamalara izin vermemesi veya sigara içilmesinin işyerindeki verimi düşürdüğünün ispatlanması durumunda işveren sigara içilmesini yasaklayabilir.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/isyerinde-sigara-icen-calisan-tazminatsiz-kovulabilir/haber-443096