BASİAD Romany.a Temasları
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


BASİAD Romany.a Temasları

BASİAD Yönetimi 30 Balıkesirli İşadamı üyesi ile birlikte Romanya’da çeşitli temaslarda bulundu. Temaslar kapsamında Türkiye Romanya Büyükelçiliğinde Büyükelçimiz Sayın Osman Koray Ertaş ile heyetimiz bir araya geldi. Ticari Ateşemiz Sayın Mükerrem Aksoy heyetimize Romanya ekonomisi hakkında sunum yaptı. Bilgilendirme sonrası heyetimiz 

BASİAD ROMANYA TEMASLARI

BASİAD Yönetimi 30 Balıkesirli İşadamı üyesi ile birlikte Romanya’da çeşitli temaslarda bulundu. Temaslar kapsamında Türkiye Romanya Büyükelçiliğinde Büyükelçimiz Sayın Osman Koray Ertaş ile heyetimiz bir araya geldi. Ticari Ateşemiz Sayın Mükerrem Aksoy heyetimize Romanya ekonomisi hakkında sunum yaptı. Bilgilendirme sonrası heyetimiz Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD), Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Yatırım Derneğini ziyaret ederek çeşitli görüşmeler ve ikili ticari temaslar gerçekleştirdi.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği 5/7 Ekim 2017 tarihlerinde Romanya’ya bir ticari gezi gerçekleştirdi. Çeşitli temaslarda bulunarak, ticaret ve yatırım konularını değerlendirdi. BASİAD Üyesi işletmeler Romanya Temsilcileri ile önümüzdeki dönem için ihracat konusunda mutabakat sağladı.

BASAİD Başkanı Abdullah Bekki ve BASİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu temaslarda grubumuza Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı İsa Tamer Çelik’te eşlik etti.

Gurubumuzu Büyükelçilikte ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden; Büyükelçimiz Sayın Osman Koray Ertaş Romanya’nın Türkiye ticareti açısından önemli bir ülke olduğunu ve Türkiye’den çeşitli illerin yanında İlçelerden de ticari heyetlerin geldiğini ve kapısının Balıkesir İş Dünyasına her zaman açık olduğunu söyledi. Üç yıldır Romanya Büyükelçisi olan Sayın Ertaş 100 yıllık bir elçilik binasında Türkiye-Romanya ilişkilerini daha da güçlendirme gayretinde olduklarını ifade ederken özellikle inşaat sektörüne dikkat çekti ve inşaat firmalarına Romanya’ya gelme çağrısında bulundu.

Ticari Ateşemiz Sayın Mükerrem Aksoy heyetimize Romanya ekonomisi hakkında sunum yaptı. Ticari Ateşelikte gerçekleşen sunumda Romanya’nın düzenli olarak büyüdüğü, düz ve bölünmemiş tarım arazilerinde önemli tarımsal faaliyet yapıldığı, Türklerin arazi aldığı ve hala araziye yatırım yapılabileceği, en çok tarlanın Hollandalılar tarafından satın alındığını, İnşaatın bitmeyen sektör olduğu, altyapıya dönük pek çok işin yapılmakta olduğunu ve yapılacağını, arazi ve arsa ücretlerinin makul fiyatlarda olduğunu ve bu sebepten konut projelerine ilgi gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

BASİAD Romanya temasları çerçevesinde Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD), Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Yatırım Derneğini ziyaret etti. Bu ziyaretleri esnasında ticari anlamda pek çok konu görüşüldü. BASAİD heyetine Romanya’da ticari hayat anlatılarak yatırım olanakları ve ikili ticari ilişkiler konusunda bilgiler verildi.

BASİAD’ın Romanya Temaslarını değerlendiren Başkan Abdullah Bekki şunları söyledi: “ BASİAD olarak üyelerimiz ile birlikte çok önemli temaslar gerçekleştirmiş olmaktan dolayı Balıkesir İş Dünyası adına mutluluk duyuyorum. Romanya da bugün 14-15 Bin Türk Şirketinin kurulmuş olduğunu ve aktif durumdaki 3 bin Türk Şirketinin büyük bir ticari potansiyel oluşturduğunu, Türk yatırımlarının 6 milyar doları geçtiğini, Romanya ya yerleşmiş 100 bine yakın Türk vatandaşının yaklaşık 25 bininin iş adamı oluğunu öğrenmekten dolayı gurur duyduk.

Sayın Büyükelçimize ve Ticari Ateşemize teşekkür ediyorum. Balıkesir heyetimizi gerçekten çok iyi ağırladılar. Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanına, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına, Türk Yatırım Derneği Başkanına ve üyelerine teşekkür ediyorum. Kapılarını bizlere büyük bir samimiyet ile açtılar. Bilgilerini paylaştılar. Bundan sonrada kendileri ile temaslarımız ve işbirliklerimiz devam edecek. BASİAD Üyeleri arasın da Romanya’ya ihracat yapan firmalarımız var. Bugünden itibaren bu ihracatın da artacağına inanıyorum.

Romanya’da alt yapı yatırımları devam ediyor. Balıkesir inşaat firmaları için de cazip bir Pazar olabilir. Tüm sanayi bölgelerine doğal gaz ve demiryolu ağını ulaştırmışlar, asgari ücret, tarla gibi hususlar önemli avantaja çevrilebilir. Arçelik,  Sütaş gibi firmaların önemli yatırımları var, ülkenin en önemli rulman fabrikasını daha yeni Türkler satın almış. Romanya şu anda Türk ihracatı açısından da önemli bir Pazar. Romanya için Türkiye ihracatta 6. İthalatta 7. Ülke konumunda. Balıkesir iş dünyasını yeni dönemde ihracat anlamında daha agrasif görmeyi arzuluyoruz. BASİAD olarak ihracat konusunda her türlü desteği vermeye hazırız ve dış temaslarımızda devam edecektir. Dedi.

Resim Galerisi