Balıkesir İş Dünyası Buluşması
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Balıkesir İş Dünyası Buluşması

BASİAD-BAGİAD işbirliği ile; Prof. Dr. Sayın Emre Alkin sunumunda "2016'da Bizi Neler Bekliyor" konulu seminer Balıkesir İş Dünyasının yoğun katılımı ile Asya Termal Hotel'de gerçekleştirildi. 250 civarında Balıkesirli İş Adamının izlediği seminer izleyenler tarafından tam not aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki:

“Ülkemizin komşularında yaşananlar, Ülkemizin terörle yıllardır devam eden mücadelesi bizlere var olduğumuz coğrafyada asla terk etmemiz gereken bir gerçeği en kuvvetli şekilde tekrar hatırlattı.

O Gerçektir ki, evlerimizden başlayıp, mahallemizden, ülke geneline sımsıkı bir kenetlenme ile yayılması gerekir. Kader birliği, kazanç birliği ettiğimiz dostlarımız, tanıdıklarımız, hemşerilerimiz ile bir ve beraber olmalıyız.

BASİAD ve BAGİAD topluma faydalı olma temeli üzerine kurulu iki iş örgütü olarak bir ve beraber olmanın harcı olma niyeti ile hareket etmektedir. Balıkesir iş dünyası açısından bugün bu emel doğrultusunda bu salonda sergilenen birlikten dolayı katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.

Bugün aramızda Balıkesir iş dünyasını yaygın bir şekilde temsil eden çok değerli iş insanları bulunmaktadır.

Bir arada olmamızın ana vesilesi ise çok değerli Emre Alkin Hocamızın büyük kıymet verdiğimiz görüşlerini bizlere aktarma imkanı vermesidir. Hocam sizi aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Hoş geldiniz.

Sözlerimin başında ihtiyacımız olduğu zamanda var oldukları topluma faydalı olma adına desteklerini esirgemeyerek birlikteliklere zemin hazırlayan BASİAD ve BAGİAD Yönetim Kurullarına, birlikteliğimizi güçlü ve geniş kılma hedefindeki GÜNMARSİFED Yönetim Kuruluna teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Bizler iş insanlarıyız. Beraber kazanmak, beraber büyümek, ülkemizin aydınlık geleceğine katkı yapmak ana ilkemiz. Aramızda ne ayrı gayrı var, ne de büyütülecek bir mesele. Ülkemizin etrafına örülmek istenen kötülüklere ancak ve ancak bizlerin birlikteliği merhem olabilir.

İş dünyasının sivil örgütleri olarak dönem dönem ülke ekonomisi, sosyal konular, toplumsal duyarlılıklar gibi konularda açıklamalar yapıyor ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Burada ki amacımız toplumumuzun ve ülkemizin sağlıklı büyümesine, sürdürülebilir kalkınmasına hizmet etmektir.

Refahın, huzurun ve gelir dağılımında dengenin peşinde koşuyoruz. Açıklamalarımız ile zarar vermenin değil yapıcı eleştireler ile gelişime katkı vermenin peşinden koşuyoruz. Elimizi taşın altına koyuyoruz. Sivil toplumu fikir beyan etmeyen, katkı vermeyen, konuları irdelemeyen bir ülkenin büyümesi kısıtlı olarak gerçekleşse de kalkınması söz konusu olamaz.

2015 yılını seçimler, çevre ülkelerdeki sorunlar, terör gibi konulardan dolayı ekonomiyi pek te konuşamadığımız bir yıl olarak tamamladık. Asgari ücrete yapılan artışın tartışmaları ile başladığımız 2016 yılında girişimciler olarak ileriye dönük adımlarımız sağlam atmak ve önümüzü daha net görmek istiyoruz. Bugünkü toplantımız ile bu konuya ufak bir ışık olmak istiyoruz.

Bu bağlamda Emre hocamızı birazdan büyük bir keyif ile dinleyeceğiz.

2015 yılında ülkemiz ve Balıkesir açısından önemli bir konu olan ihracat faaliyeti açısından başarılı geçiremedik. Ülkeler arasında yaşanan çetin rekabet koşullarına çevre ülkelerdeki sorunlarda eklenince ihracat açısından kayıp bir yıl geçirdik. Ne yapıp ne edip ihracat artışını sağlamak zorundayız. Bunu yapacak olanlar asla başkaları değil, Balıkesir için bu salonda bulunan iş insanlarıdır.

Ürünlerde katma değeri büyütmek, AR-GE ve inovasyona yatırım yapmak zorundayız. İhracat ile ilgili her türlü faaliyete çok daha fazla önem verelim. Ve bizler ihracat konusunda birbirimizi şevklendirmeli, gerekirse şaka ile karışık zorlamalıyız. İhracatta artışı yakalamak kazancını bu şehirden ve bu ülkeden sağlayan iş insanları olarak bizlerin üzerine düşen bir vazifedir.

Üzüntü ile bakıyoruz ki 2016 yılında enerjimizin büyük bölümünü terör denen bela alacak. Başta genç yaşta kaybettiğimiz ülke hizmetindeki insanımıza ağlıyoruz. Ülkemizin kaynakları terör yüzünden büyük kayıp yaşamaktadır. Türkiye topraklarında yaşanmakta olan terörün Türkiye’de yaşayıp, Türkiye’den geçimini sağlayan hiçbir vatandaşa faydası yoktur. Terörün sona ererek ülkemizde kalıcı barışın sağlanması en büyük temennimizdir.

2015 Yılının biz iş insanlarına en büyük kötü sürprizlerinden bir tanesi de döviz kurlarındaki sevimsiz hareketlenmeler oldu. Bu konudaki yorumu ümit ediyorum ki hocamız yapacaktır.

Vadeli satışların tahsilatında yaşanan sıkıntılar ve karşılıksız çekin iş hayatına verdiği zararlar ise devam etmektedir. Her platformda dile getirmeye çalıştığımız gibi ya çekin itibarı geri kazandırılmalı ya da daha güvenli bir ödeme aracı bulunmalıdır.

Konuşmamın sonunda ülkemiz sanayisine değer katan ailesinin çok kıymetli evladı, iş hayatının örnek ve lider insanı Sayın Mustafa Koç’un zamansız aramızdan ayrılışından duyduğum üzüntüyü belirtmek istiyorum. Mustafa Koç’u unutmayacağız. Takdir ve minnetle daima hatırlayacağız.” dedi.

Resim Galerisi