BASİAD Bireysel Otomatik Emeklilik Toplantısı
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


BASİAD Bireysel Otomatik Emeklilik Toplantısı

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi işbirliğinde; “ Bireysel Emeklilik Sistemi , Otomatik Katılım ve Genel Ekonomi Bilgilendirme  Toplantısı” 10 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir GMKA toplantı salonunda gerçekleştirildi. Balıkesir 11 Ekim 2016, Balıkesir iş dünyasını Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım ve genel ekonomi konularında 

Bireysel Emeklilik Sistemi , Otomatik Katılım ve
G
enel Ekonomi Bilgilendirme  Toplantısı

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi işbirliğinde; “ Bireysel Emeklilik Sistemi , Otomatik Katılım ve Genel Ekonomi Bilgilendirme  Toplantısı” 10 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir GMKA toplantı salonunda gerçekleştirildi. 

Balıkesir 11 Ekim 2016, Balıkesir iş dünyasını Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım ve genel ekonomi konularında bilgilendirmek üzere düzenlenen toplantıda sunumları Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi Genel Müdürü Sayın M. Uğur Erkan ve İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Emrah Yücel yaptılar.

 

“ Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım ve Genel Ekonomi Bilgilendirme  Toplantısı”’ na BASİAD üyeleri yanında Balıkesir İş Dünyası temsilcileri katıldılar.

 

Toplantının açılış konuşmasını BASİAD Başkanı Abdullah Bekki yaptı.  Başkan Bekki konuşmasının başında Türkiye’nin birliğine yönelik terör olaylarına lanetleyerek  “İş dünyası olarak yaraların hızla sarılması için üzerimize düşeni yaparak üretimden gelen gücümüzü ülke ekonomisinin gelişmesi yönünde kullanıyoruz. İşimizin başındayız; Türkiye için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda bugün toplantımıza iştirak eden Sayın Genel müdürlerimize teşekkür ediyorum. Gündemimiz bireysel emeklilik ve genel ekonomik konular.

                                                              

Bugün pek çok girişimcinin hali hazırda ki önemli sorunlarının başında yetersiz sermaye varlığı gelmektedir. Ne yazık ki ülkemiz hedeflediğimiz büyümeyi gerçekleştirecek büyüklükteki sermaye birikimine sahip değil. Bu sebeptendir ki yurt dışından kredi kullanmak durumunda kalıyoruz.

 

Ülkemizin sermaye birikimi konusunda yol alması gerektiği çok açıktır. Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz. Bugün için inovatif ürünler ile katma değeri arttırarak birikim yakın gözükmüyor. Sermaye birikimini patlatacak petrol, doğal gaz ve benzer yeraltı kaynaklarında bir keşif yok. Önümüzdeki en makul seçenek ülkemizin pek te gerçekleştiremediği bir konuya dayanıyor. EVET bireysel anlamda kötü haber, ülke ekonomisi için iyi haber; TASARRUF Etmek zorundayız.” dedi. 

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü M. Uğur Erkan sunumunda; Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım ile ilgili bilgiler vererek Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.’nin yapısı ve sektör konumu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

 

Genel Müdür Erkan; Türkiye’nin ekonomik istikrarına ve ekonomiye yönelik müdahalelerde ülke iç kaynağı olarak önemli sermaye birikimine ihtiyaç duyulduğunu ve bu bağlamda bireysel emeklilik fonlarının ekonomik istikrara açısından da önemli olduğunu vurguladı. Ülke nüfusunun önemli bölümünün yaşlanması ile emeklilik gelirlerinin çok daha önemli bir boyut kazanacağını ve Türk emeklisinin emekliliğinde çalıştığı dönemdeki gelirinin en az yüzde 70’ine sahip olabileceği ortamın oluşturulmasını arzuladıklarını söyledi. Bu hedef doğrultusunda çalışanların ikinci emeklilik birikimlerinin çok daha ön plana çıktığını söyledi.

 

Genel Müdür Erkan: “ Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sigortalı Sayısı 20,9 Milyon. Otomatik katılım kapsamına girecek çalışan sayısı (45 yaşın altında) 13 Milyon çalışan civarında.  Türkiye’deki mevcut emeklilik fonlarının büyüklüğü OECD rakamlarına göre GSYH’nın yüzde 2 si. Bu rakam Hollanda da yüzde 159,3. İngiltere’de yüzde 96. Tabi bu ülkeler bu birikimlere çok uzun yıllar önce başlamışlar.” dedi.

 

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. hakkında da bilgilendirme yapan genel müdür: “ Anadolu Hayat Emeklilik Türkiye İş Bankası kuruluşudur. Türkiye'nin ilk hayat sigortası şirketidir. Halka açık ilk emeklilik şirketidir. Hayat sigortaları ve bireysel emeklilik sektörü toplamında en büyük fon yaratan şirket konumundadır. 13 milyar TL'yi aşan aktif büyüklüğüyle güçlü sermaye yapısı var. 1 Milyon kişiye ulaşan ilk emeklilik şirketi olduk. dedi.

 

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Emrah Yücel faiz hareketleri, döviz ve makroekonomik konularda bilgilendirmelerde bulundu.

Resim Galerisi