Tataristan İş Gezisi
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


Tataristan İş Gezisi

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği, GÜNMARSİFED Yönetimi ile birlikte 27-31 Ekim 2016 tarihleri arasında 35 Kişiden oluşan işadamları heyeti ile birlikte Rusya Federasyonu Özerk Tataristan Cumhuriyetini ziyaret etti. Uçak krizinin ardından bölgeye gerçekleşen ilk Türk Heyeti olma özelliği taşıyan heyetimiz, Tataristan Tarım Bakan Yardımcısı Başkanlığındaki heyet 

Uçak Krizinden Sonra Bakanlığın İlk Türk Heyet Kabulü Gerçekleşti.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği, GÜNMARSİFED Yönetimi ile birlikte 27-31 Ekim 2016 tarihleri arasında 35 Kişiden oluşan işadamları heyeti ile birlikte Rusya Federasyonu Özerk Tataristan Cumhuriyetini ziyaret etti. Uçak krizinin ardından bölgeye gerçekleşen ilk Türk Heyeti olma özelliği taşıyan heyetimiz, Tataristan Tarım Bakan Yardımcısı Başkanlığındaki heyet tarafından Bakanlıkta kabul edilerek ikili görüşmeler yapıldı. Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği ve karşılıklı iletişim mutabakatına varıldı. Türk Başkonsolosluğu ziyaret edilerek Sayın Başkonsolos ile Türkiye-Rusya İlişkileri değerlendirilerek yerinde bilgi alındı.

Balıkesir 02 Kasım 2016; Bölgemiz işadamları ticari fırsatlar açısından olumlu sinyaller veren Kazan Bölgesini ziyaret etti. Heyetin Başkanlığını GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik ve BASİAD Başkanı Abdullah Bekki birlikte yaptılar.

31 Ekim günü öğleden önce 50 bin üyesi bulunan Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edilerek heyetler arası ve işadamları ile görüşmeler gerçekleştirildi.  Görüşmelerde Tataristan Sanayi ve Ticaret Odası Heyetine Oda Başkanı Ekonomi Profesörü Shamil R. AGEEV başkanlık yaptı. Görüşmelerde taraflar karşılıklı olarak üyeleri ve bölgelerinin ticari ve sanayi yapıları hakkında bilgiler verdiler. Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Profesör Shamil R. AGEEV Kasın Ayı içinde İngiltere’den 45 şirket temsilcisinin ve Almanya’dan işadamları heyetinin ikili iş görüşmeleri için geleceğini belirterek; Balıkesir ve Çanakkale bölgesinden de heyetleri gerçekleşmekte olan olumlu görüşme ve işbirliği mutabakatının ardından ikili görüşmeler ve ticari bağlantılar amacıyla tekrar Kazan’da görmek istediğini ifade etti.

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Balıkesir’e davet ederken GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik ise Türkiye’de gerçekleştirilecek olan Tarım fuarında Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyacağını bildirdi. GÜNMARSİFED ve BASİAD ile Tataristan arasındaki işbirliği ve bilgi alışverişinde karşı taraf sorumluluğunu Dış Ekonomik ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry V. SHEVELEV üstlendi. Taraflar işbirliği ve bilgi alışverişi konusunda mutabakata vardılar.

Heyetimiz öğleden sonra uçak krizinin ardından bir ilkkez olarak; Rusya Federasyonu Tataristan Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından kabul edildi. Görüşmelerde Gıda Bakanlığı heyetine Bakan Yardımcısı Ildus H. GABDRAHMANOV başkanlık yaptı.

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik faaliyette bulunduğu Tarım Makineleri sektörü ile ilgili bilgi verdi. 2010 yılında Rusya Federasyonunun ithal tarım makinelerine verdiği destekle ihracat yaptıklarını, desteklerin kaldırılmasının ardından ihracatın durduğunu ifade ederek, desteklemenin yeniden söz konusu olup olamayacağını sordu. Bakan Yardımcısı Ildus H. GABDRAHMANOV üretimde yüzde 50 Rus katkısı olması halinde destekleme yapılabileceğini ifade etti.

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki Türk Tarım Sektörü hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Balıkesir’in Türkiye’de “Türkiye’yi doyuran il” olarak anıldığını ifade ederek; Tataristan Tarım Bakanlığının Tarım ve Gıda konusunda Tataristan Firmaları ile Türk firmaları arasında aktif rol alması talebini iletti.

BASİAD Başkan Vekili Ümit Baysal tohum üretimi yaptığını ve 10 ülkeye ihraç ettiğini belirterek tohum konusunda Rus firmaları ile işbirliği yapmak istediğini ifade etti. Bakan Yardımcısı Ildus H. GABDRAHMANOV kendi ülkelerinin tohum sektörü hakkında bilgi verirken tahıl tohumları konusunda iyi olduklarını fakat sebze tohumlarını üretmediklerini söyledi.

BASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Savaş kendi firmalarının tarım ürünlerinin işlenmesi neticesinde ortaya çıkan mamul ürünlerin soğuk hava zincirinde ekipmanlar ve soğuk depolar ürettiklerini belirterek Tarım Bakanlığı heyetine şirketi tarafından hazırlanan dokümanları sundu. 1 Saat 15 Dakika süren görüşmelerde Tataristan Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı bir sunum gerçekleştirdi. Başkanlarımız Bakan Yardımcısı Ildus H. GABDRAHMANOV nezdinde Bakanlık yetkililerini bölgemize davet ettiler.

İşadamları heyetimiz Kazan Türk Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Heyetimizi Kazan Başkonsolosumuz Sayın Turhan DİLMAÇ ağırladı. Sayın Başkonsolos uçak krizinin ardından ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk Türk heyetini Kazan’da görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. BASİAD Başkanı Abdullah BEKKİ Sayın Başkonsolosa Balıkesir Ticari Hayatı ve Sanayisi hakkında bilgiler verdikten sonra Türk Başkonsolosluğunu ziyaret ediyor olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkonsolosumuz Sayın Turhan DİLMAÇ Tataristan hakkında bilgilendirme yaptı. BASİAD Başkanı Abdullah BEKKİ ziyarette Sayın DİLMAÇ’a Balıkesir Saat Kulesi maketini hediye etti.

Heyetimiz Tataristan’da çeşitli tarihi mekanları da ziyaret etti. Bu ziyaretler çerçevesinde UNESCO koruması altında olan ve İslamiyet’in Rusya’da ilk kabul edildiği yer olan tarihi BULGAR şehrinde kabulün anısına inşa edilen cami’de öğle namazını kılarak çalışmalarına devam etti.

Heyetimizin ziyaret ve çalışmalarının tamamına Kazan Ticari Ateşemiz Sayın Zekeriya BEKTAŞ eşlik ederek bilgilendirme ve çalışmaları ile Türk İş Adamlarına büyük katkıda bulundu. Heyetimiz akşam yemeğinde Tataristan işadamları ile bir araya geldi.

Resim Galerisi