9.DÖNEM 3.VİZYON TOPLANTISINA ABDÜLLATİF ŞENER DE KATILDI
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


9.DÖNEM 3.VİZYON TOPLANTISINA ABDÜLLATİF ŞENER DE KATILDI

Pamukçu Asya Termal Otel’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan BASİAD Başkanı İsa Tamer ÇELİK, Ülkemizin, olumlu ve olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığı bir süreçten geçtiğini, bilim ve teknoloji alanındaki yeniliklerin, ilerleme yolunda yeni ufuklar açarken, terör, çatışmalar, küresel krizin yarattığı geçim sıkıntısının ise herkesi umutsuzluğa sürüklediğine dikkat çekti.
Pamukçu Asya Termal Otel’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan BASİAD Başkanı İsa Tamer ÇELİK, Ülkemizin, olumlu ve olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığı bir süreçten geçtiğini, bilim ve teknoloji alanındaki yeniliklerin, ilerleme yolunda yeni ufuklar açarken, terör, çatışmalar, küresel krizin yarattığı geçim sıkıntısının ise herkesi umutsuzluğa sürüklediğine dikkat çekti. BASİAD Başkanı ÇELİK, ülke gündeminin gerçek sorunların dışında yapay gündemlerle meşgul edildiğini belirterek şunları söyledi: “küresel krizin toplumda yarattığı olumsuzluklar yüzünden, ülke ekonomisinin bel kemiği olan üretici KOBİ’lerin bozulan yapılarının tamiri göz ardı edilmektedir. Üstelik izlenen yanlış politikalar, işadamlarımızı üretim yapamaz duruma getirmiş, siyasi iradenin ekonomimizi hizmet sektörüne doğru yönlendirmesi üreticilerimizin 2010 yılına karamsar bakmalarına neden olmuştur.

Üreticisi desteklenmeyen bir ülkenin kalkınması ve dışa bağımlılıktan kurtulması mümkün değildir. Biz sanayici ve işadamları olarak anlayamadığımız bir konu da, ekonomik krizin bizi fazla etkilemediğini söyleyenlerin; 2009 verilerine göre Ülkemiz genelinde işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine karşılık 569 bin kişi artarak 3 milyon 299 bin kişiye yükselmesini ve 42 ülkenin işsizlik oranları karşılaştırıldığında, Türkiye´nin yüzde 13 ile 5´inci sırada olduğu nasıl açıklıyorlar çok merak ediyoruz. Bu veriler ışığında içinde bulunduğumuz 2010 yılında da hala alınmayan tedbirlerden dolayı biz KOBİ lerin aynı sıkıntıları yaşayacağı bir gerçektir. Öz sanayi üretimi giderek yok olan, ithalat şartına dönük bir montaj sanayi haline gelen sanayimizin daralan talepler karşısında özellikle güneydoğu Asya ülkeleri ile rekabetin giderek zorlaşacağından korkmaktayız. Dünya ülkeleri arasında Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığı, özellikle bölgemizi ilgilendiren, tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunların çözümsüzlüğe bırakıldığını ilave edersek, halimizin hiç de birilerinin iddia ettiği gibi olmadığı görülecektir. Gelecek kaygısı duymadan yaşamak isteyen ülke insanımız için, bir an önce ekonomiye odaklanarak, mutlak ekonomik reformların yapılması, reel sektörü canlandırıp, istihdamı ve üretimi teşvik edecek tedbirlerin alınıp uygulamaya konması gerekmektedir. Gelecek kuşaklara, yurttaşı olmaktan gurur duyacakları, başarılarıyla övünecekleri bir ülke bırakmak, onlara aydınlık yarınlar hazırlamak ortak sorumluluğumuzdur” dedi.

Başkan ÇELİK’in konuşmasının ardından toplantımızın konuğu Sn. Abdüllatif ŞENER “Türkiye ve Dünyadaki Son Ekonomik Gelişmeler” hakkında değerlendirmelerde bulunarak görüş ve düşüncelerini dernek üyeleri ile paylaştı. “Siyasi yolsuzlukların ülke ekonomisine büyük darbe vurduğunu” öne süren TP Genel Başkanı ŞENER şöyle konuştu. “Türkiye’nin çözmesi gereken bir numaralı konu siyasi yolsuzluklardır. Bu siyasi yolsuzlukların olduğu ortamda ekonominin küresel rekabet gücü yüksek olamaz. Bürokrasi de, siyaset de yeniden inşa edilmediği sürece her iş doğru yürümez. Onun için siyasi rantlar ortadan kalkmadığı sürece, kazanmanın tek yolunun çalışmak, üretmek ve rekabet etmek olduğunu insanlara gösteremezsiniz. Türkiye’de kriz var mı, yok mu? Bunu anlamak için uzun uzun analizler yapmaya gerek yok. Sanayi ülkede dibe vurdu. 15 aydır ekonomik kriz sürmektedir. Türkiye’de küçülmenin de küçülmesi yaşanmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen pamuğu dahi Yunanistan’dan ithal ediyor duruma geldik. Tütün de bitti. Yapılan özelleştirme ile fabrikalar kapatıldı ve işçiler perişanlığa itildi. 2008 yılından bu yana büyüme oranı düşmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar küçülen bir ekonomi olmamıştır. İşsizlik oranı ise genç nüfusta %25 ler civarındadır. Bu durum dünyadaki en yüksek seviyedir” diye konuştu. Toplantının ardından Sn.ŞENER tarafından derneğimize yeni üye olan Sn.Selda SEZEN ve Sn.Kağan Fazıl’a üyelik plaketlerinin takdimi yapıldı. BASİAD Başkanı Sn.İsa Tamer ÇELİK de, Sn.ŞENER’e günün anısına bir plaket takdim etti.
Resim Galerisi