BASİAD 10.DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI.
BASİAD Balıkesir’in Menfaatleri İçin Çalışan Bir Ortak Fayda Kuruluşudur.
ANASAYFA
YÖNETİM
KOMİSYONLAR
ÜYELERİMİZ
SÜTUNLU KONAK
İLETİŞİM
          ENGLISH  
Tüzük Basiad Tarihçe Etik Basiad Vizyonu Yönetim Kurulu Başkanın Mesajı Komisyonlar Üyeler Onursal Üyeler Yüksek İstişare Konseyi Sütunlu Konak Basiad Blog Etkinlikler Raporlar Basın Bültenleri Kurumsal Kimlik Logo Basiad Evrensel Görüş Algısı Balıkesir Fotoğrafları

BASIAD Balıkesir Bankacılık 2012 Sektör Raporu


BASİAD 10.DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTI.

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği 10. Olağan Genel Kurul Toplantısını 23 Ocak 2012 tarihinde Sütunlu Konak`da gerçekleştirdi. Dernek başkanlığına 3 yıl süreyle İsa Tamer Çelik yeniden seçildi.
BASİAD 10. Olağan Genel Kurul toplantısı Sütunlu Konak´ta gerçekleştirildi. Mevcut başkan İsa Tamer Çelik Genel Kurula katılan üyelerin tamamının oyunu alarak yeniden başkanlığa getirildi.BASİAD Başkanı İsa Tamer Çelik olağan genel kurul toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Balıkesir´in gelişmesi için çaba gösterdiklerini kaydetti. Çelik, "Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği, 20 yıldır Balıkesir’in gelişme sürecinde önemli katkıları olan, öncü, örnek ve toplumun gözünde itibarı yüksek bir sivil toplum kuruluşudur. Birlik, beraberlik ve şeffaflığın gereğine inanan Yönetim Kurulu arkadaşlarımla birlikte, bir takım mantığı ile 3 yılı geride bıraktık. Kişisel ihtiraslardan, kavgalardan ve çekişmelerden uzak durarak Balıkesir’in geleceği adına önemli adımlar atarak sürekli gelişmeyi hedefledik" diye konuştu.

BELİRSİZLİK ORTAMINDA KİMSE ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

BASİAD Başkanı İsa Tamer Çelik ülkedeki ekonomik durum hakkında da görüşlerini açıklayarak şunları söyledi: "Gelişmeyi hedeflerken, küresel ekonomik kriz, bütün dünyayı olduğu gibi, bizleri de etkiledi. Kriz halen gelişmiş Batı Avrupa ülkelerini, tüm şiddetiyle sarsmakta. Euro bölgesindeki borç krizinin çözümlenememesi halinde, aralarında ekonomileri Avrupa ile ticarete dayalı devletlerin de yer aldığı ülkeler de bu krizden zarar görebilir. Küresel ekonomiye ait son tahminlerini açıklayan Dünya Bankası da, Euro Bölgesinin, krizin üstesinden gelse bile, dünya ekonomisinin bu yıl ciddi biçimde yavaşlayacağını söyleyerek, küresel ekonomi için 2012 büyüme beklentisini, yüzde 3.6´dan yüzde 2.5´e düşürdü. ABD´ye ilişkin beklentisini yüzde 2.9´dan yüzde 2.2´ye düşüren Dünya Bankası, Euro Bölgesi´ne ait tahminini de yüzde 1.8 büyümeden, yüzde 0.3 daralmaya çevirdi. Dünya Bankası, Türkiye için de bu yıl 2,9 büyüme beklentisi içinde olduğunu belirtti. 2011 yılında ekonomik krizden fazla etkilenmeyen ülkemizin, 2012 yılında, öngörülen büyüme rakamlarının düşük tutulması, işadamlarının bu yıl çok daha dikkatli ve işine daha iyi konsantre olması yönünde bir uyarıdır. Ayrıca Kuzey Afrika’da ve Ortadoğu’da Arap Baharı diye adlandırdığımız, halk hareketi olarak bildiğimiz; ancak arkasında hangi küresel güçlerin olduğunu henüz tam ve net olarak bilemediğimiz hareketlerin etkileri de genişleyerek sürmektedir. Yani, dünya hem ekonomik hem de siyasi olarak büyük bir karmaşanın içindedir. Bu belirsizlik ortamında kimse önünü görememektedir. Ancak bu belirsizliğin içerisinde çok belirgin olan bir şey var ki, dünya bambaşka bir dünya olmak yolunda hızla ilerlemektedir. Orta vadede dünyanın dengeleri değişecek, geleceğin dünyasındaki gelişmiş ülkeler sıralaması bugünkünden çok farklı bir durumda olacaktır. Biz BASİAD olarak tarihi ve kültürel geçmişimiz olan komşu ve diğer tüm dünya ülkeleri ile sıfır problemi olan bir dış ve iç politikadan, ve tüm dünyada barış ve kardeşlikten yanayız."

YENİ ANAYASA YAPILMASI TARAFTARIYIZ

Ülkedeki demokrasi konusunda da görüşlerini açıklayan İsa Tamer Çelik şunları kaydetti: "Demokratik ülkelerde yapılanları, oluşumları, olanları, olacakları, beğenmek yada beğenmemek, övmek yada yermek insani ve demokratik bir haktır. Ne yazık ki son günlerde konuşarak veya yazarak karşı çıkmanın ve eleştirmenin suç olduğunu görmekteyiz. Bunun insan haklarına ve demokratik haklara uygun olmadığına inanmaktayız. Makul sürenin çok ötesinde uzun süren yargılama ve tutukluluk sürecinden sonra, elde edilen kararların tarafları tatmin etmemekte, bireylerin adalete olan inancını her geçen gün biraz daha azaltmaktadır. Ceza davalarında her yıl binlerce dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşüyor olması, kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Unutulmamalıdır ki, devlete karşı güven duygusunun zedelenmemesi için bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı siteminin varlığı çok önemlidir. Türkiye’de 12 Eylül referandumuyla yürürlüğe giren, anayasa değişikliğiyle birlikte milleti temsil eden, daha demokratik bir yapıya sahip bağımsız yargıya doğru değil, tam aksine hükümetin kontrolünde olan bir yargıya doğru adım atılmaktadır. Türkiye’de hak ve özgürlüklerin güvencesi olan kuvvetler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılmıştır, bu nedenle halkımız, hak ve özgürlüklerinin güvence altında olmadığı endişesini taşımakta. Bu endişenin giderilmesi, için hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, cumhuriyetimizin temel ilkelerini koruyan, kollayan değiştirilmemesi geren maddelerin değiştirilmediği yeni bir anayasanın yapılmasından yanayız. Her ülkenin tarihinde ve kuruluşunda temel ve kutsal değerleri vardır. Bu değerler o ülkenin geleceği için gereklidir, üşüme gibi, derslerin aksaması gibi, sudan sebeplerle kaldırılamaz, askıya alınamaz. Böyle yapılırsa bu kararların altında başka niyetler aranır. Unutulmamalıdır ki bu millet ulusal değerlerinin yok olmasına asla izin vermeyecektir."

BALIKESİR YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Son zamanlarda Balıkesir´i cazibe merkezi olma yönündeki çalışmaların umut verici olduğunu belirten İsa Tamer Çelik, "Son günlerde bölgemiz ve Balıkesirimizin cazibe merkezi olma yolundaki yeni çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Yapılacak olan lojistik köy, yine İstanbul İzmir hızlı otobanı, bölgemizin cazibe merkezi olması yönündeki en büyük etkenler olarak gözükmekte. Ayrıca şehrimizin, Büyük Şehir olma yönünde yapılan çalışmalarda bizi mutlu etmektedir. Balıkesirimizin bu yöndeki gelişmelerinde önemli çalışmalar yapan Valimiz Yılmaz Arslan’a, Belediye Başkanımız İsmail Ok’a ve şehrimizde huzur ortamı yaratan Emniyet Müdürümüz Ömer Aydın’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

VEKİLLERİ ARAMIZDA GÖREMEZ OLDUK

Balıkesir milletvekillerinin şehrin sorunlarına duyarlı olması konusunda uyarıda bulunan İsa Tamer Çelik şunları kaydetti: "İlimizde bu çalışmalar yapılırken bu çalışmaların öncüsü konumunda olması gereken vekillerimizi de bu heyecanlı çalışmaların içinde görmek istemekteyiz. Bizce; hükümetin her meslek grubuna getirdiği “Performans Sistemi”ni, milletvekilleri kendileri içinde uygulamalılar. Keşke seçildikten sonra, vekillik görevini gerektiği gibi yerine getiremeyen milletvekilini değiştirme şansımız olsaydı. Çünkü biz onları hem ülkemizin, hem de ilimizin sorunlarını çözsün, çözüm yolları üretsin, sorunları yerinde görsün diye vekilimiz yaptık. Ama şimdi, seçim öncesi her gün yanımızda olan vekillerimizi, ne yazık ki yanımızda göremez olduk. Balıkesir’i temsil eden vekillerimizin Balıkesir halkından ve Balıkesir’in sorunlarından bu kadar uzak olmalarının sebebi nedir? Bu sadece bir araya gelme kültürümüzün zayıflığından mı kaynaklanıyor? Bunu bir türlü anlamış değiliz. Ancak iki sayın milletvekilimiz Edip Uğur ve Namık Havutça’nın hakkını da yememek gerekir. BASİAD olarak onlara da sonsuz teşekkürlerimiz sunarız."

ÜNİVERSİTE SANAYİDEN UZAKLAŞTI

Balıkesir Üniversitesi´nin önemine de işaret eden BASİAD Başkanı İsa Tamer Çelik şunları söyledi: "Bir diğer konuda üniversitemiz ile ilgili. Hem bilim üreten, hem de sorun çözmeye yönelik araştırmalar yapma potansiyeline sahip kurumların başında elbette üniversiteler gelmekte. Sanayi ise, ülkedeki mevcut bilimsel ve teknolojik potansiyelden yararlanan, bu potansiyelin harekete geçmesine destek veren, sonuçta bunları üretime dönüştüren kesim. O halde üniversite ve sanayi; bilim-teknoloji ve üretim zincirinin birer halkasıdır; birbirinden soyutlanamaz. Ancak görünen o ki son günlerde Balıkesirde üniversitemiz sanayimizden iyice uzaklaşmıştır. Üniversitemizin sanayicilerimiz ile ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi bizleri üzmektedir. Biz sanayiciler olarak üniversitemizin her platformda yanında, desteklemeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Gelecek kuşaklara, yurttaşı olmaktan gurur duyacakları, başarılarıyla övünecekleri bir ülke bırakmak, onlara aydınlık yarınlar hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğudur." diye konuştu.

YENİ YÖNETİM

BASİAD 10. Olağan Genel Kurulu´nun ardından yeni yönetim kurulu üyeleri şu şekilde oluştu: İsa Tamer Çelik, Abdullah Bekki, Ümit Baysal, Nuri Çakmak, M. Alp Kaan, Selçuk Savaş, Mustafa Ercan, Ahmet İşlek, Cengiz Ulus. Denetleme Kurulu Üyeleri: Mustafa Kızılduman, Neriman Köybaşı, Mehmet Savuran. Disiplin Kurulu Üyeleri: İhsan Hitay, Enver Gürakın, Ferudun Çelik, İlker Yılmaz, Lütfi Babuşçu.Resim Galerisi